Pratik Tarif Vinegret Salatası

Vinegret Salatası

Mail kutuma düşen günün âyeti kerimesini sizlerle paylaşmak istedim.

Cenâb-ı Hak buyuruyor:

“Allah, sizden ağır teklifleri-sorumlulukları hafifletmek istiyor. Çünkü insan zayıf yaratılmıştır.”
(Nisâ sûresi, 28)

Dîni yükümlülükler inananlar için bir yük değil; aksine nice fayda ve güzelliklere ulaştıran birer rahmet vesileleridir. Nefis daima kötülüğe meylederse de insanın zayıf yaratıldığını bildiren Allahu Teala ihtiyacı olan donanımları vermiş ve seçimi ona bırakmıştır.
Evet efendim, Mevlâ hiç kimseye taşıyacağından fazla yük yüklemeyecektir. Bu nazarla baktığımızda dünya ve ahiret saadeti için ihtiyacımız olan tek şey bizi yaratanın emirlerini yerine getirmek, yasaklarından kaçınmaktır. Çünki;
Allahü teâlâ hadisi kudside buyurur ki: “Ey kulum! Emrettiğim farzları yap, insanların en âbidi olursun. Yasak ettiğim haramlardan sakın, verâ sâhibi olursun. Verdiğim rızka kanaat eyle, insanların en ganisi olursun, kimseye muhtaç kalmazsın.”

İsyan etmek mü’mine hiç yakışmaz. Peki vazifelerimizi yapmadığımızda Rabbimize isyan etmiş olmuyor muyuz? İsyandan son derece sakınmamız lazım. Hele hele insanların istediği fakat O’nun istemediği bir şekilde yaşamak en büyük korkumuz olmalı. Falanca öyle istediği için böyle yaşıyorum! diyen insan Rabbisini hatırından çıkarmış olur. Onun bunun ne dediği değil, Alemlerin Rabbi‘nin ne dediği önemlidir. O bizi bizden iyi bilendir. “Siz bilmezsiniz, Ben bilirim” buyruğuna karşı gelmeden kulluğumuzu elimizden geldiğince güzel yapmaya çalışalım inşaallah.

Şüphesiz ki Allâh Aziz(daima üstün) ve Hakim(hikmet sahibi, hikmetinden sual olunmayan)dır.

Selam ve muhabbet ile kalınız efendim.

~ ~ ~

Tarifimiz Rus mutfağına ait.
Patates, lahana ve pancar Rusların yaz-kış vazgeçilmezlerinden.
Topraklarının sebze yetiştirmeye elverişli olmaması sanırım onları bu kadar bu sebzelere iten. Her ne kadar şimdilerde çeşitli sebzeler ithal edilse de onlar bildiklerinden şaşmıyorlar. Türkiyedeki zengin sofralar, zeytinyağlılar, dolmalar, pilavlar nerde.. Mesela çoğu rus pırasa, fasulye veya ıspanakla ne yapılacağını bilmiyor. Bizden tarif isteyenler oluyor:) Hangi birinin tarifini verelim gülüm, bizdeki mutfak başka yerde yok ki..

Vinegret Salatası tarifini dergide gördüm. İçine ilaveten mango ve kuru erik eklemişler ve bu beni biraz endişelendirdi. Ma’lum tuzlu bir salatada bu tatların yakışmayacağını düşünmek elde değil. Sonuç sandığımdan güzel oldu. Sebzelerin arasından hafif tatlı bir his veren salataları severim. Bu yüzden havuç salatasına biraz şeker ekleyerek tadını farkedilir ölçüde güzelleştirebilirsiniz.
İçinize sinmediği takdirde mango ve eriği aradan çıkartın. Onlar olmadan da salata oldukça lezzetli oluyor.
Eklemeyi unuttuğum bir şey var, o da salataya haşlanmış fasulye eklemiş olmam. Orjinallikten epey çıkmışız vesselam =)

Vinegret Salatası için gerekenler:
3 adet kırmızı pancar
2 adet orta boy patates
2 adet havuç
1 kırmızı soğan
1 mangonun yarısı
kuru erik
tuz

sosu için:
1 çay kaşığı bal
1 çay kaşığı hardal
1 yemek kaşığı sirke
1 yemek kaşığı portakalın sıkılmış suyu
yarım limonun sıkılmış suyu
sıvıyağ veya zeytinyağı

Pancar, havuç ve patatesleri yumuşayana dek pişirelim. En sağlıklısı buharda pişirme yöntemi. Bunun için hep söylüyorum, bir tencereyi yarıya kadar suyla doldurup üzerine tel süzgeci yerleştirelim. Havuç ve pancarların kabuklarını soyup süzgecin içinde alttan gelen buharla pişmesini sağlayalım. Kapağını kapatarak tabi ki 😉
Patatesi normal usülde dağılmayacak sertlikte haşlayalım.
Yumuşayan pancarı ve havuçları ve patatesleri küp küp doğrayalım. Karıştırma kasesine alalım.
Kuru eriğin üzerine kaynar su döküp yumuşatalım.
Mangoyu minik minik keselim.
Kırmızı soğanları yarım ay şeklinde doğrayalım. Ve hepsini kasede dikkatlice, ezmeden karıştıralım.
Sos malzemelerini karıştırıp salatayı servis tabağına alalım.
Âfiyet şeker olsun:)

Add a Comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir