Pratik Tarif Lor ve Kaşar Peynirli Sepet Poğaça

Lor ve Kaşar Peynirli Sepet Poğaça


Efendimiz sallallahu aleyhi ve sellem: ´Hayırlı amellerin hangisi daha üstündür ´ sorusuna ´Vaktinde kılınan namazdır´ diye cevap verdi. [ Buhârî ve Müslim, (İbn Mes´ud´dan) ]

Beş vakit namaz, abdestlerini ikmâl ederek ve vakitlerini gözeterek edâ eden kimse için, kıyamet gününde delil ve nûr olur. Onları, zayi ederek terkedenler ise, Firavun ve Hâmân ile haşrolunur. [ İmam Ahmed ve İbn Hibban, (Abdullah b. Amr´dan) ]

Namazsızlık bir müslümanın başındaki en büyük belâdır. Evindeki kıtlıktan ve huzur eksikliğinden, malındaki bereketsizlikten, kalbindeki rahatsızlıktan şikayet eden her kimseye namaz kılmasını tavsiye ederiz. Kabirde gelecek ilk sual da kulun namaz kılıp kılmadığından olacaktır.

Musibetlerde sabır gerektiği gibi Rabbimizin üzerimize farz kıldığı abdest, oruç, namaz vesair ibadetlerimizde de sabır ve sebat göstermemiz istenir. Rabbim namaza başlamak isteyen tüm islam kardeşlerimize yardım eylesin, onlara namazı kolaylaştırsın. Âmin.

Duâdan sonra selâmlar efendim,

Birkaç tarif var günlerdir satırlara geçmeyi bekleyen, beklemekten sıkılan, sıkılmakla kalmayıp artık feryad-ü figanlar eden..
Bu face marazına bulaşmaz olaydım ki vaktimin çoğunu çalar oldu. Evde ütüler yığın yığın, kardeşlerim “ablam kek pasta yapsakta yesek diye serzenişte ama ben arkadaş ziyaretlerinden arda kalan tüm vakitlerimi sanki bilgisayar karşısında geçirir oldum. Bu durumdan vicdanı rahat olan varsa berigelsin. O tariflerin hepsini en kısa zamanda bloga geçirip, blogun yedeğini alıp ayrılma planlarım var.
Aslında Türkiye’ye temelli dönüşten sonra (haziran başı) internetin yakasını bırakmalıyım diye karar aldım. Bilmem nasıl etmişim..

Sıradaki tariflerde bol bol Özbek yemeklerinin bahsi geçecek haberiniz ola 😉
Şimdiki tarifimiz bir Rus dergisinden, türkiyemizde bulunan malzemelere adapte edip yazdım. Denemek nasip olsun sizlere de (:

gereken malzemeler:
1 adet yumurta + 1 yumurtanın sarısı
150 ml süt
50 gr margarin, oda ısısında bekletilmiş
1,5 çay kaşığı kuru maya
1 yemek kaşığı tozşeker
Tuz
yaklaşık 300 gr un

iç harcı için:
1 yumurta
200 gr lor peyniri (Rusyada tvorog см. Творог)
1 kahve fincanı rendelenmiş kaşar peyniri
2 yemek kaşığı süzme yoğurt (Rusya için: сметана)
tuz, dereotu

Sütü ılıtalım. İçine maya ile şekeri ekleyip karıştırdıktan sonra 10 dk dinlendirelim.
1 yumurtayı kırıp çatalla karıştıralım, tuz ile yumuşamış margarini ilâve edelim. Göz kararı un ile hamurumuzu yoğuralım. Hamurun üzerini örterek kabarması için kenara alalım.
İçini hazırlamak için kaşar peynirini rendeleyip lor peynirle karıştıralım. Yumurtayı içine kıralım, süzme yoğurt, ince doğranmış dereotu ve biraz tuz ekleyelim.

Dinlenen hamuru 12 eşit parçaya bölelim, yuvarlayalım. Tepsiye dizelim. Hamurlarımızın ortasında bir çay bardağının tersiyle çukur açalım. Çukurları peynirli harç ile dolduralım. Tepsinin üzerini örterek 10 dk kadar bekletelim.

1 yumurtanın sarısını hamurlara sürelim, 180 derece ısıtılmış fırında pembeleşene dek pişirelim.

Add a Comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir