Pratik Tarif Kurabiye Arası Nutella ve Amellerin Karşılıksız Bırakılmayacağı Bahsi

Kurabiye Arası Nutella ve Amellerin Karşılıksız Bırakılmayacağı Bahsi

Adamın biri, geceleri devamlı Allah’ı zikrederdi. Bütün gecesi zikir fikir içinde geçerdi. Zikir kalbine yerleşmiş, gönlüne tat vermişti. Bir gün şeytan bu adama yaklaştı ve ona,

“Böyle devamlı Allah’ı zikretmen ne zamana kadar sürecek. Sen gece gündüz Allah diyorsun, peki bir kere olsun Allah da sana buyur kulum dedi mi? Zikrinin karşılığını aldın mı? Madem sana bir karşılık verilmiyor, sen bu kötü halinle ve kara yüzünle ne zamana kadar Allah diyeceksin?” diye vesvese verdi.


Bu vesvese adama tesir etti. Kalbi karıştı. onu gerçek zannetti. Demek ben Allah’ı zikretmeye layık bir kul değilim bana karşılık verilmiyor diyerek zikri bıraktı ve uyudu.


Gece rüyasında Hızır aleyhisselamı gördü. Hz. Hızır (a.s) ona,

-Allah’ı zikretmeyi niçin terk ettin; zikirden niçin pişmanlık duydun? diye sordu.

Adam,

-Ben sürekli Allah Allah diye zikrettim; fakat bir gün olsun Allah’tan “buyur kulum” diye bir karşılık duymadım. Ben bu işe layık olmadığımdan ve Allah’ın kapısından kovulmaktan korkuyorum,dedi.

O zaman Hz. Hızır (a.s) adamı şöyle uyardı:

-Senin Allah Allah demen, O’nun buyur kulum demesi dir. O seni zikretmese sen O’nu hiç zikredemezdin. Senin O’na kavuşma arzusu ile amel edip çırpınman O’nun tarafından sana verilmiş bir cezbedir. O seni sevmese kendi yolunda koşturmazdı. Senin Allah’tan korkun ve O’na duyduğun aşk, O’nun sana lütfüdür. Senin her yâ Rabbi diye inleyişinde O da sana yönelir, seni dinler ve karşılık verir. Allah bir kulun kalbini bağlarsa, o kul Allah’ı zikredemez. Allah yolunu açmazsa, kul dua edemez. Sen başına gelen bir dert içinde Allah diyorsan, O sana kendisini zikrettirmek için bu derdi vermiştir. Gaye seni kendisi ile meşgul etmektir. Korkma, Allah de. Zikre ve duaya devam et. Hiçbir zikir ve dua karşılıksız kalmaz. Zerre kadar bir amel dahi zayi olmaz. Allah Firavun’a mal verdi, dert vermedi. O da hiç inleyip zikretmedi. Allah’ı zikrettiren dert, O’nu unutturan maldan ve sıhhatten daha hayırlıdır.


Çıkarılacak pay: Hiçbir duâ ve zikir karşılıksız kalmaz. Duâda sabır ve sebât lâzımdır. Firavunun ömründe bir kere dahi başı ağrımadı, mal ve mülkü yanından hiç eksik olmadı. Bu yüzden bir kere inleyip Allahu Teala’ya yalvarmak aklına gelmedi. Unutmayalım; yaptığımız en ufak bir amel kurtuluşumuza vesîle olabilir, şüphesiz en iyi Yaradan bilir. Selâm ile..

Kurabiye için Malzemeler:

~ 200 gr margarin veya tereyağı, oda sıcaklığında
~ 1 su bardağı pudra şekeri
~ 1 aet yumurta
~ 1 paket kabartma tozu
~ 1 paket vanilya
~ Yeteri miktarda un

Malzemeleri karıştırıp orta kıvamda ele yapışmayan bir hamur yoğuralım. Hamuru buzdolabında yarım saat dinlendirdikten sonra hafif unlanmış zeminde merdaneyle hamuru açalım. Çay bardağının ağzıyla daireler keselim. Küçük bir huni ağzıyla kesilen dairelerin yarısının ortasında tekrar küçük delikler açalım. Yağlı kağıt serili veya yağlanmış tepsiye dizip 170 derece fırında hafif pembeleşmeye yüz tutana dek pişirelim. Kurabiyeler soğuduktan sonra aralarına nutella sürerek iki katı yapıştıralım. Nutellayı fazla sürdüğünüz takdirde elinizle bastırıp ağzınıza götürmeye çalışırken her tarafından akıyor, tecrübeyle sabittir, aman dikkat (:

Âfiyet/şifâ ola efendim.

Add a Comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir