Pratik Tarif Kapım Açık, Sofram Hazır Olsun!: Kaymaklı Mısır Ekmeği

Kapım Açık, Sofram Hazır Olsun!: Kaymaklı Mısır Ekmeği

Malzemeler:

1 su bardağı beyaz un,
1 su bardağı tam buğday unu,
Yarım su bardağından biraz fazla mısır unu,
1 silme yemek kaşığı kuru maya,
1 tatlı kaşığı çekilmiş kaya tuzu,
1 tatlı kaşığı bal,
1 yumurta ve 1 yumurta akı,
1 su bardağı süt,
Çeyrek su bardağı su,
1 yemek kaşığı kaymak
Üzeri için:
1 yumurta sarısı
Yapılışı:
İlk önce balı sıcak suda eritin. 1 su bardağı sütü ve mayayı ilave edin. 10-15 dakika mayalandırın. Yoğurma kabınızda unların hepsini ve tuzu karıştırın. Ortasını açın. Kabaran mayayı, yumurta ve yumurta akını ve kaymağı ortasına koyduktan sonra 15 dakika yoğurun. 3.5 saat ılık bir ortamda ağzı kapalı olarak mayalandırın.

Tepsiyi yağlı kağıt ile kaplayın. Hamurdan yumurta büyüklüğünde parçalar koparıp yumuşak hareketlerle; avucunuzda sıkmadan yuvarlayın. Aralıklı olarak tepsiye dizin. Tepside 30 dakika mayalandırın. Fırını 180 derecede 15 dakika ısıtın. Fırına vermeden hemen önce yumurta sarısını bastırmadan sandviçlerin üzerine sürün. 19 dakika pişirin. Fırından çıkarıp üzerine temiz bir örtü örtüp başka bir fırın tepsisi kapatın. Bu, kızarma esnasında oluşan hafif sertleşmeyi gidermek için gerekli. 35-40 dakika sonra buzdolabı poşetine veya kapağı sıkı bir saklama kabına koyarak yenileceği ana kadar muhafaza edebilirsiniz. Afiyet olsun.

Not: Başlangıç fikri kaymağı bozulmadan kullnmak olan ve evdeki malzemeye göre şekil alan bir tarif oldu. Mısır unu çok yakıştı. Ertesi gün daha yumuşuk bir ekmeğe dönüştü. Kahvaltıya misafiriniz varsa 1 gün önceden yapabilirsiniz. 

Ayrıca mayalı hamurlarda şeker yerine bal; eğer o yoksa ve kepekli yapıyorsanız pekmez kullanmanız ısrarla tavsiye edilir. Sebebi mayayı az da kullansanız güzel kabarıyor.  

Add a Comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir