Pratik Tarif Kapım Açık, Sofram Hazır Olsun!: Kara Lahana Çorbası

Kapım Açık, Sofram Hazır Olsun!: Kara Lahana Çorbası

Malzemeler:

2 bağ kara lahana,

1 kase kuru fasülye,

1.5 su bardağı mısır unu,

Domates salçası, tereyağı veya zeytinyağı, tuz, su,

Acı sevenler için acı sivri biber.

Yapılışı:

Fasülyeyi yıkayıp üzerine sıcağa yakın su koyup kapak kapatın. Kara lahanayı yıkayıp ince ince doğrayın. Sivri biberleri ince doğrayın. Basınçlı tencereye karalahana, sivri biber ve fasülyeyi koyup üzerini 3 parmak geçecek kadar suyla yumuşayana kadar pişirin. İlk deneyen biri olarak insanın aklına geliyor karalahana erken pişerse fasülye sert kalmaz mı diye ama yapısından dolayı karalahana ancak yumuşuyor.

Mısır ununu 1 bardak su ile karıştırın. Bebek maması tarzı kıvamda olacak. Pişen fasülye ve karalahanaya ilave ederek ara ara karıştırarak (dibine tutmaması için) yaklaşık 35 dakika pişirin. Kıvamı katı gelirse biraz daha soğuk su ilave edin pişirmeye devam etmeden önce. En son tuz ilave ederek biraz kaynatıp ateşten alın. Üzerine ısıtılmış yağda arzu ettiğiniz kadar salça kavurup dökün. Karıştırın. Arzu ederseniz tabaklara koyduktan sonra üzerine pul biber ile süsleyebilirsiniz. Afiyet şifa olsun.
Not:Karadeniz gelini olan bir komşuyla beraber bu çorba oldu; hatta neredeyse tamamını o yaptı bir yandan tarif ederek. Onun tavsiyesi bol acılı olması çünki acılı daha güzel oluyormuş.

Add a Comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir