Pratik Tarif Kahvaltıya Çiçek Ekmek

Kahvaltıya Çiçek Ekmek

“Bir din kardeşin seni ziyarete geldiği zaman ona, ‘Yemek yer misin? Karnın aç mı? Bir şeyler getireyim mi?’ diye sorulmaz. Hemen bir şeyler hazırlanıp getirilir, yemezse kaldırılır.”

~ Süfyân-ı Sevrî ( kuddise sirrühû )

Çok dikkate şâyan buldum ve paylaşmak istedim sizlerle. Belki bizde alışkanlık hâlini almıştır misafire aç olup olmadığını sormak. Aman vazgeçelim. Karşımızdaki kardeşimiz aç ise, utanıp sıkılacağı olumlu cevap veremeyeceği bir soru olacaktır bu kesin. Gerek olmadığını söylese de biz o evin(sahibi değil) emanetçisi olarak ziyaretçimizi mümkün olduğu en iyi şekilde ağırlamaya çalışalım.

(Allah’a ve kıyamete inanan, misafirine ikram eylesin!) [Buhari]

(Sofra misafirin önünde bulunduğu müddetçe, melekler ev sahibi için istiğfar ederler) [Taberani]

Ne büyük müjdeler! Nâil olanlardan olmak duâsıyla..

Tarife gelelim.

Çiçek ekmek tarifi için gerekenler:
1 paket maya
1 adet yumurta (akı içine, sarısı üzerine)
1 su bardağı ılık süt
½ su bardağı ılık su
½ su bardağı ayçiçek yağı
2 yemek kaşığı şeker
½ tatlı kaşığı tuz
Yetecek kadar un

Ilık süt, su, şeker ile mayayı bir kapta karıştırıp 5 dk bekletelim.
Diğer malzemelerle sütlü maya karışımını yoğuralım. 35-40 dk ılık bir mekanda iki katına çıkana kadar dinlendirelim. Dinlendikten sonra hamuru 7 bezeye ayıralım. Fırın tepsisini yağlayıp ilk bezeyi ortasına yerleştirip kalan altıyı etrafına çiçek oluşturacak şekilde dizelim. Hamur toplarının aralarında biraz boşluk kalmasında yarar var, çünki pişerken kabarıyorlar.
Yumurta sarısını ekmekçiklerin üzerine sürelim, çörek otu, susam, haşhaş ile süsleyip 170 derecede ısıtılmış fırına verelim. Tarif bitime doğru ulaşıyorken unutmadan şunu da belirtelim. Hamurun çiçek ekmek için fazla olacağını düşünenler bir kısmını ayırıp küçük bir ekmek haline getirebilirler. Ben öyle yaptım. Âfiyet olsun efendim:)
Selâmetle.

Add a Comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir