Pratik Tarif FISTIK EZMELI KURABIYE / PEANUT BUTTER AND JELLY COOKIE VE CUMHURIYETIMIZIN 90. YASI KUTLU OLSUN!

FISTIK EZMELI KURABIYE / PEANUT BUTTER AND JELLY COOKIE VE CUMHURIYETIMIZIN 90. YASI KUTLU OLSUN!

Ne mutku ki bana, bize,saglikla bir yasimiza daha girdik 🙂 Dogum gunu mesajlariniz icin, her birinize teker teker cok tesekkur ederim. Iyi ki varsiniz, iyi ki bu blog var hayatimda…

2 gun sonra da, CUMHURIYET‘imizin 90. yilini kutlayacagiz, daha nicelerine ve aydinlik yarinlara erismek dilegimle, oncelikle MUSTAFA KEMAL ATATURK’umuzun  ve silah arkadaslarinin ruhlari sad olsun diyorum ve Cumhuriyeti tanimlayan kucuk birsey basmak istiyorum, soyle ki:

Egemenlik, kayıtsız şartsız milletindir”. Yasama ve yürütme gücü, milletin tek gerçek temsilcisi olan mecliste toplanmıştır. Bu kelimeyi özetlemek mümkündür: “Cumhuriyet”.

EY TÜRK GENÇLİĞİ !

Birinci vazifen, Türk istiklalini, Türk Cumhuriyetini,

ilelebet, muhafaza ve müdafaa etmektir.

 

Bu sözleri ruhuna ve varlığına perçinlemiş

olan Türk ulusu, cumhuriyeti dünya durdukça korumaya and içmiştir. Cumhuriyetçilik, öteki Atatürk ilkeleriyle birlikte uğrunda ölümü göze alma inancıdır. Çünkü, demokrasinin eşanlamlısı olan Cumhuriyet, ulus egemenliğini en iyi simgeleyen, en yüksek, dolayısıyla Türk ulusuna en layık ve onun yüce ruhuna en uygun bir devlet yönetimi biçimidir. Bunun bilincinde olan Türk gençliğinin kulaklarında daima Yüce Önder’imizin şu sözleri olacaktır:

 

Ey Türk istikbalinin evlâdı! İşte, bu ahval ve şerâit içinde dahi vazifen, Türk istiklâl ve Cumhuriyetini kurtarmaktır! Muhtaç olduğun kudret, damarlarındaki asil kanda mevcuttur!

Gelelim tarifimize,  Martha Stewart’dan alip, bire bir uyguladigim bir tarif, soyle ki:

 • 1 1/4 cup un
 • 3/4 cup yumsak fistik ezmesi
 • 1/2 cay kasigi karbonat
 • 1/2 cay kasigi kabartma tozu
 • 1/2 cay kasigi tuz
 • 113 gr. (1 stick) yumsamis tereyagi
 • 1/3 cup esmer seker
 • 1/3 cup beyaz seker
 • 1yumurta
 • 1 cay kasigi vanilya ozu
 • arzu ettiginiz bir recel, suslemek icin

Un, kabartma tozu, tuz ve karbonati bir kapta karistirin, mixerde, tereyagini ve fistik ezmesini iyice cirpip, yagin ustune, sekerleri ilave edip iyice yemesini saglayin, karistirmaya devam edin, yumurtayi ve vanilyayi ekleyin, unlu karisimi, fistik ezmeli karisima ekleyin, cirpmaya devam. Iyice karistiktan sonar, ceviz buyuklugunde parcalar kopartip yuvarlayin, ve sekere batirip tepsiye dizin. Onceden, 170 C’ye isitilmis firinda once 10 dalika pisirin, 10 dakika sonar tepsiyi cikartip, kucuk bir kasikla kurabiyelerin ustune bastirin ve 7-8 dakika daha kizara dek bekleyin. Firindan cikinca ilinmasini bekledikten sonar servis tabagina alip, birer cay kasigi recel ile susleyin, afiyet olsun.

Sevgi ve selamlar her birinize…

Add a Comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir