Pratik Tarif Bu hafta Edirne’deyiz

Bu hafta Edirne’deyiz

Yeni yayın döneminde Tak Sepeti Koluna çarşamba günleri 20:00’de yayınlanacak. Tekrarı yine pazar günleri 19:15’te. Televizyondan izleyemeyenler yayın saatinde canlı olarak www.yirmidort.tv adresinden izleyebilirler.
*
Arkadaşlar aranızda Kayserili olan veya Kayseri’de yaşayan var mı acaba? Çekimlerle ilgili yardımını rica edeceğim. Bana yazabilir mi? (Yorum olarak yazabilirsiniz, e-posta adresi olursa yayınlamam.) Çok teşekkürler!

Biliyorum bu aralar tarif yayınlayamıyorum. Pazar gezilerimi de pek anlatamıyorum. Biliyorsunuz işte, bir koşturmacadır gidiyor. Mutlu muyum? Evet yorgun ama çok mutluyum. Beş yıllık yıpranıştan, içe dönüş ve ruhun karanlığından çıkış dönemi bu benim için. Doğru bildiğimi, iyiyi, güzeli, gerçek olanı anlatma fırsatı. Sulu sepken televizyon programları arasından sıyrılma şansımız var mı bilmiyorum ama bu toprakların gerçek emekçilerini, ustalarını, güzel insanlarını tanıtma şansı. Bir yandan da inanılmaz öğretici bir şey. Her an, ama her an öğreniyorsunuz. Bundan güzel ne var ki dünyada. Programı izleyen tanıdık tanımadık dost yüreklerin sevgisi, yüreklendirici sözleri nasıl merhem oluyor kalbime anlatamam. Edirne’deyiz. Arkadaşlarımız meydanda genel görüntüleri çekerken ben bir banka oturmuşum. Yanımda bir hanım var. Ona Edirne lezzetlerine dair bir kaç soru sormuşum. Hanım bana bakıp, siz Edirneli misiniz bir yerden tanıyor gibiyim dedi. Bilmem, belki programımızı izliyorsunuzdur dedim. Ah evet tabii dedi, çok seviyorum programınızı. Sonra şöyle bir yorum yaptı: “Sesiniz çok yumuşak ve dinlendirici.” O sözü unutmam mümkün değil. Sanki ödül kazanmışım, öylesine mutlu oldum. Yorucu geçen bir günden sonra birilerini dinlendirebilmek veya ruhu üşüyen birini bir nebze olsun ısıtabilmek ne büyük onur.
*
Sizin Edirnenizin renkleri neler? Nesini seversiniz? Belki hiç gitmediniz Edirne’ye. Gitmediyseniz, görmediyseniz büyük kayıp. Hele de İstanbul’da yaşıyorsanız ve Edirne’yi hala görmediyseniz çok ayıp. İlk fırsatta bir haftasonu ziyaret edin. Biz sevgili Özlem’in önerisiyle Efe Otel’de kaldık. Türkiye’de ve başka ülkelerde pek çok otelde kaldım. Kiminden mutlu ayrıldım kiminden bir daha mı asla diyerek. Efe Otel’den ayrılırken, “sahibi ve çalışanları otelde konaklamanın ne demek olduğunu çok iyi biliyor ve otel müşterisinin isteklerinin farkında,” diye düşündüm. Zaten onların da sloganı, “kim demiş insanın evi gibisi yok diye.” Hiç de haksız değiller. Efe Otel’de ben ev konforu buldum.
Her yerde olduğu gibi yine güzel insanlar tanıdık Edirne’de ancak bu sefer çok arzu ettiğim bazı şeyleri gerçekleştirme fırsatı bulamadım. Kentin geleneksel evlerinin bulunduğu Karaağaç mahallesindeki bir evin bahçesinde hanımlarla yemek sohbeti yapalım istiyordum mesela. Olmadı. Çok uğraştım ama bu isteğimi kabul edecek birilerini bulamadım. Bir de Edirne’nin ünlü iki lezzeti tava ciğer ve badem ezmesinin dışındaki lezzetlerini tanıtalım istiyordum. Bir şeyler buldum yine de ama onlardan kaçış mümkün olamadı. Benim için söyleşi yaptığımız herkes özel elbet ama Edirne bölümünde özellikle hatırlayacaklarım bize fotoğrafta gördüğünüz meyve sabunlarının yapımını gösteren Sürücüimiş ailesinin hanımları ile maket fayton yapımını anlatan Özcan Abacı. Özcan beyle sanayi bölgesindeki ahşap atölyesinde buluştuk. Onun dinginliği bana da yansıdı. Yaptığı işe öylesine aşık ki, ona saygı duymaktan başka bir şey düşünemiyorsunuz. Edirne bölümümüz 5 Ekim çarşamba 20:00’de Kanal 24’te. Bakalım izledikten sonra siz de benim hissettiklerimi hissedecek misiniz?

Add a Comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir